Jemníky

Z historie

Jemníky patří k sídlům založeným již v prehistorických dobách na úpatí Chlumu. Jak vypráví historik Karel Herčík, pojme-nování snad pochází podle svých původních obyvatel žijících ve vyhloubených zemnících Jamníky. První zpráva o této vsi je z roku 1255, kdy část zdejšího zboží patřila boleslavským křižovníkům, část také dobrovickému panství. Jemníky nebyly nikdy velkou vsí, před koncem 19 století zde bylo 29 domů, na začátku 20. století 40 domů a 234 obyvatel. Nyní podle evidence obyvatel zde žije 102 obyvatel v 54 domech. Zdá se, že Jemníky byly předurčeny svou polohou a okolím jako místo k odpočinku, i v současné době je zde v okolí zalesněného chlumu (360 m nad mořem) dost chalupářů a když jsme zde v babím létě fotili, v řadě zahrad se ještě v bazénech koupali. V blízkosti jsou zbytky slovanského hradiště tzv. Švédské šance. Za první republiky se z Boleslavi chodilo přes Jemníky na Boží vodu, neboť zde býval léčivý pramen. Na Boží Vodě se konaly i četné vlastenecké a jiné srazy či poutě.
Dnes jsou Jemníky čistou, pěkně upravenou příměstskou části Mladé Boleslavi, v čele osadní komise je Pavel Málek.  V Jemníkách má v současné době sídlo řada firem, vznikají zde novostavby a je zde dokonce hotel s restaurací. Od doby, kdy byl zbourán vepřín je tu krásný vzduch. Jemníky mají šanci být jednou rezidentní částí Mladé Boleslavi.

Zdroj: Boleslavan 11/2006

Finstral Volfova vila

Kal Kruháč

Současnost

V současnosti jsou Jemníky část města Mladá Boleslav v okrese Mladá Boleslav. Nachází se asi 3 km na jihovýchod od Mladé Boleslavi. K 9.řijnu 2009 zde bylo evidováno 67 adres.

Jemníky leží v katastrálním území Jemníky u Mladé Boleslavi (katastr:696455) o rozloze 2,07 km2.